Dziś Światowy Dzień Jogi, ale dla Jogina każdy dzień to dzień jogi, a nawet każda chwila – to chwila przepełniona obecnością i świadomym oddechem 🙂 no i tego Wam życzę a w prezencie propozycja medytacji z żywiołami.

moja medytacja z żywiołami 😉

Wyjdź dzisiaj na łono natury usiądź wygodnie na ziemi i cały czas obserwuj oddech jaki jest w danej chwili (jeżeli nie masz takiej możliwości to wyobraź to sobie). 

Następnie poczuj jak ziemia daje Ci poczucie stabilizacji, poczucie bezpieczeństwa, poczuj całe twoje ciało. Cokolwiek się pojawi, czy to jakaś myśl, czy obraz – przyjmuj to takie jakie jest i obserwuj oddech – wszystko co czujesz jest Twoje i dobre dla Ciebie w tej właśnie chwili. Żywioł ziemi uzdrawia poprzez połączenie, otulenie – jakby Cię dotykała wysoka miękka trawa, lub ciepły piasek – czujesz się przyjemnie i bezpiecznie z energią ziemi – jakbyś był w ramionach kochającej matki. 

A teraz przejdź do żywiołu wody, jeżeli siedzisz nad wodą to wsłuchaj się w dźwięk jaki wydaje, poczuj jej zapach. Jeżeli nie, to wyobraź sobie dźwięk strumienia lub szum morza, przywołaj wspomnienie lub obraz związany z wodą i poczuj jak żywioł wody zmywa z Ciebie wszystko co już Ci niepotrzebne a co nagromadziło się w twojej przestrzeni, poczuj przyjemny przepływ wody i rozwój odpłynąć wszystkiemu czego co już Ci nie służy – oddychaj i obserwuj.

Następnie przejdź do żywiołu ognia, poczuj ciepło w ciele jakby promienie słońca padały na twoją twarz i całe ciało. Pozwól się temu odczuciu ciepła przyjemnie rozlać po całej twojej przestrzeni. Żywioł ognia oczyszcza poprzez spalanie – pozwól, więc mu spalić wszystkie nieczystości z twojego ciała i umysłu i obserwuj co czujesz, jak oddychasz w tej właśnie chwili – cokolwiek chce się pojawić czy to myśl, czy obraz, czy wspomnienie – pozwól temu się pojawić i obserwuj – nie oceniaj tylko obserwuj.

Następny jest żywioł powietrza, poczuj go jak wiatr na skórze swojego ciała. Żywioł powietrza przez rozproszenie oczyszcza nasze myśli i ciało z odczuwania ciężkości, z ciężkich wspomnień – pozwól mu na to. Poczuj lekkość w ciele i w umyśle, jakbyś się miał unieść razem z wiatrem, a może potrzebna Ci wichura, to poddaj się jej mocy. I jak się teraz czujesz? Jak twoje myśli? Jaki jest teraz twój oddech?

Pozostań w obserwacji oddechu i przejdź do przestrzeni twojego serca – to tam oddychaj i odczuwaj wszystko co chce się pojawić – wszystko jest dobre dla Ciebie i ważne w tej właśnie chwili. 

Poczuj moc piątego żywiołu – moc eteru, moc wszystkich żywiołów zawartych w jednym – to początek i koniec – to energia, która jest wszystkim – tobą także. Poczuj tą energię, wibrację, życie, miłość, to subtelne poruszenie w środku i na zewnątrz, jak jest wszędzie. To jesteś Ty i ty jesteś światem, ty jesteś energią, ty jesteś miłością. Jesteś tu bo jesteś cząstką wszystkiego – to twój świat, więc zobacz go takim jakim chcesz, żeby był. Twórz swój świat każdym oddechem, intencją. 

  • Moją intencją jest świat pełen miłości i radości – kocham życie – kocham czuć ziemię pod stopami, kocham zanurzyć się w wodzie i poddawać się promieniom słońca, kocham poczuć wiatr we włosach i na twarzy, kocham przytulać się do bliskich i dalekich 🙂 kocham czuć, smakować, doświadczać życia takiego jakim jest. 

Agnieszka Kościańska

Bądź zawsze na bieżąco

Poinformuje cię mailowo o każdych zmianach w harmonogramie zajęć, a także o nowych spotkaniach medytacyjnych.

Twoje dane są bezpieczne: zapoznaj się z polityką prywatności