Podstawą w nurcie Vinyasa Krama jest synchronizacja ruchu z oddechem i praca nad uważnością. „Dzięki integracji funkcji umysłu, ciała i oddechu w tym samym czasie, praktykujący doświadczy prawdziwej radości praktyki jogi” tak pisze Srivatsa Ramaswami w The Complete Book of Vinyasa Yoga.
Każdy wie jak oddychać, ale czy każdy robi to świadomie? Gdy łączymy ruch z oddechem uczymy się jak oddech wpływa na nasze ciało, jakie jest działanie wdechów i wydechów. Jest to bardzo ważna rzecz w praktyce jogi – zaobserwować wpływ oddechu, dążyć do tego żeby był jak najbardziej świadomy.
Oddychamy podczas praktyki spokojnie przez nos. Z wdechem nasze mięśnie wzdłuż kręgosłupa napinają się a z wydechem rozluźniają co powoduje, że w asanie możemy ułożyć się stabilnie ale i wygodnie. Taka też jest definicja asany – ma to być pozycja stabilna i wygodna.
Podczas praktyki powoli uczymy się naszego ciała, świadomego oddechu. Poprzez skupienie na oddechu w trakcie wykonywania asan, pranajamy czy pratjahary powoli wyciszamy umysł. Uczymy się uważności.
Jak pisze Patandżali w Jogasutrach „Joga jest zatrzymaniem poruszeń w świadomości … Praktyka i oderwanie są środkiem do wyciszenia tych poruszeń ”. Między innymi chodzi tu o zatrzymanie tych wszystkich niepotrzebnych myśli rozpraszających nasz umysł. Regularna praktyka jogi sprawia, że potrafimy sobie z tym poradzić – jesteśmy spokojniejsi, umysł jest wyciszony a my patrzymy radośnie na świat przepełnieni pozytywną energią.
Vinyasa Krama to także sekwencje asan, w których płynnie przechodzimy z jednej asany w drugą oczywiście w rytmie naszego oddechu w zgodzie z naszym ciałem. Praktyka jest dynamiczna, bez zbędnych napięć – powoli uczymy się trwania w asanach. Nasze ciało jest sprawniejsze, mocniejsze, smuklejsze, postawa wyprostowana. To wszystko powoduje, że czujemy się lekko i swobodnie w naszym ciele.
Akceptujemy siebie tu i teraz. Zmienia się styl naszego życia z korzyścią dla nas i naszego otoczenia.