joga nad morzem MAGDALA szkoła jogi w Gliwicach Agnieszka KościańskaCzas i Miejsce

W połowie maja, najpiękniejszego miesiąca w roku, wybrałyśmy się w kameralnej kilkuosobowej grupie nad Bałtyk, by ciesząc się obudzoną ponownie do życia przyrodą, iść dalej ścieżką jogi.

Dziwnówek położony jest na zachodnim wybrzeżu Bałtyku, gdzie plaże są szerokie, sąsiadujące z rezerwatem Klif w Dziwnówku. Częścią rezerwatu są również wydmy, dodające uroku rozległym plażom.

joga nad morzem MAGDALA szkoła jogi w Gliwcach Agnieszka Kościańska

 

Zamieszkałyśmy w willi Mandala, która jest przygotowana do przyjmowania grup joginów wystrojem i pysznym wegetariańskim jedzeniem.

Sala do praktyki jest pełna światła i była miejscem naszych codziennych spotkań na macie.

 

 

Poranki

joga nad morzem MAGDALA szkoła jogi w Gliwicach Agnieszka Kościańska joga nad morzem MAGDALA szkoła jogi w Gliwicach Agnieszka Kościańska

 

Dzień zaczynałyśmy na plaży. Poranki były rześkie, ale słoneczne. Na początek była seria oddechów oczyszczających i energetyzujących m.in. kapalabhati, bhastrika, agnisara, kasab oraz kilka asan, które miały przygotować nas do wejścia w nadchodzący dzień.

Plaża o poranku była pusta. Jednoczyłyśmy się z żywiołem wody i powietrza. Dosłownie z wodą jednoczyły się najbardziej odważne dziewczyny. Wraz z Agnieszką zażywały kąpieli. Pomimo maja było to raczej morsowanie, niż zwykła kąpiel. 

Czasami pojawiał się spacerowicz, patrząc na nas z zainteresowaniem. Mam wrażenie z odrobiną czegoś w oczach, co mogło być chęcią dołączenia, czy żalem za nieznanym przeżyciem.

 

Posiłki

Pełne energii, przebudzone na rzeczywistość, wracałyśmy z plaży na śniadanie.

Dzielenie stołu jest formą tworzenia i zacieśnianie relacji. Miła atmosfera, pełna życzliwości, rozmowy i przyjemność dla kubków smakowych powoli tworzyły z nas wspólnotę, w tamtym miejscu i czasie. Byłoby wspaniale utrzymać takie relacje w codzienności, po powrocie. Każdy z nas ma swoją drogę, ważna jest jednak nauka pobierana od przekazującego swą wiedzę i doświadczenie nauczyciela, oraz dzielenie się i wsparcie wspólnie praktykujących.

 

 

 

Przedpołudnia na plaży

joga nad morzem MAGDALA szkoła jogi w Gliwcach Agnieszka Kościańska

 

Przed południem wychodziłyśmy nad morze dla wspólnego praktykowania. Były to długie medytacyjne spacery.joga nad morzem MAGDALA szkoła jogi w Gliwicach Agnieszka Kościańska

Najdalej wybrałyśmy się do Dziwnowa, aż do cieśniny Dziwna, łączącej Bałtyk z Zatoką Szczecińską. W słońcu, brodząc w morzu, medytowałyśmy nad żywiołem wody, w przypływie i odpływie, tak jak w ludzkim życiu. Wędrówka była długa, przeszłyśmy 16 kilometrów. Joga to nieustająca wędrówka, droga do nas samych. W świetnych nastrojach, ożywczo zmęczone wracałyśmy na obiad.

 

Mandale

joga nad morzem MAGDALA szkoła jogi w Gliwcach Agnieszka KościańskaDo przedpołudniowych zajęć włączone zostało układanie mandali. Każda z nas tworzyła ją w swojej osobistej intencji. Tworzenie mandali pozwala wejść w głąb siebie i znaleźć rozwiązania w trudnej sytuacji.

W buddyzmie tworzenie mandali ma na celu wspomaganie doskonalenia duchowego oraz czynienie postępów na drodze do oświecenia. Tworzenie oraz niszczenie ukończonej mandali ma symbolizować życie i nieuniknioną śmierć, uzmysłowić przez to przemijalność każdego istnienia. 

 

joga nad morzem MAGDALA szkoła jogi w Gliwcach Agnieszka Kościańskajoga nad morzem MAGDALA szkoła jogi w Gliwcach Agnieszka KościańskaPierwszy raz miałam do czynienia z tą praktyką, a moją mandalę zniszczyłam, nie znając symboliki tego gestu.

Wszystkie mandale, stworzone z dostępnych nam materiałów tj.kamieni, muszelek, patyczków były indywidualnym odbiciem miejsca na naszej ścieżce jogi i rozwoju duchowego.

 

 

Popołudniowe spotkania na macie

joga nad morzem MAGDALA szkoła jogi w Gliwcach Agnieszka Kościańskajoga nad morzem MAGDALA szkoła jogi w Gliwcach Agnieszka KościańskaPo obiedzie i odpoczynku spotykałyśmy się na wieczorną praktykę asan oraz medytacje. Były to pozycje w leżeniu na plecach, siedzące i odwrócone – wprowadzające ciało i umysł w kojący stan wyciszenia.

 

 

 

joga nad morzem MAGDALA szkoła jogi w Gliwcach Agnieszka Kościańska

Zachód słońca

joga nad morzem MAGDALA szkoła jogi w Gliwcach Agnieszka Kościańska

Zwieńczeniem dnia była wieczorna medytacja uzdrawiająca na plaży. Pogoda sprzyjała nam i codziennie byłyśmy świadkami pięknych, ale różnych zachodów słońca. Szum morza sprzyjał wewnętrznej ciszy i wejściu w zwolniony tryb wypoczynku nocnego.joga nad morzem MAGDALA szkoła jogi w Gliwicach Agnieszka Kościańska

Wieczorem dla chętnych przygotowane były filmy, bohaterami których były osoby mogące nas inspirować w rozwoju i dokonaniu zmian w życiu. Oglądanie filmów, popijając pyszne herbaty, było zwieńczeniem pięknego dnia.

Opisany rytm dnia tworzył ramy dla czasu spędzonego w Dziwnówku. Był to czas jogi: zadbania o nasze ciała i odpoczynku dla zmęczonych codziennością umysłów. Docierania do najgłębszego i najcichszego, naszego prawdziwego ”ja”.

joga nad morzem MAGDALA szkoła jogi w Gliwicach Agnieszka Kościańska

Dziękuję serdecznie Agnieszce za perfekcyjną organizację i zadbanie o różne przyjemności.

Dziękuję wszystkim dziewczynom za wspólny czas.

 

Jadwiga

 

joga nad morzem MAGDALA szkoła jogi w Gliwicach Agnieszka Kościańska

Bądź zawsze na bieżąco

Poinformuje cię mailowo o każdych zmianach w harmonogramie zajęć, a także o nowych spotkaniach medytacyjnych.

Twoje dane są bezpieczne: zapoznaj się z polityką prywatności