Krótki poradnik jak praktykować jogę w ciąży na zajęciach grupowych.

Przyjdź kilka minut przed rozpoczęciem zajęć, abyś miała możliwość porozmawiania z prowadzącą o swoim samopoczuciu w dniu dzisiejszym i otrzymać wskazówki do praktyki.

Największą uwagę zwróć na oddech i pracę z ciałem w synchronizacji z oddechem – myśl o dziecku, a w pozycjach szukaj wygody, unikaj napięcia. Pamiętaj, że w ciąży twój organizm produkuje hormon – relaksynę, który pozwala na większe rozluźnienie więzadeł stawowych i ścięgien, przez co masz wrażenie, że możesz więcej. Do pozycji jednak nie wchodzisz na maksimum swoich możliwości tylko do momentu uczucia przyjemnego rozciągania. Jeżeli nie musisz się napinać aby utrzymać daną pozycję, kiedy nie przyspiesza się twój oddech to znaczy, że twoje ciało jest dobrze ułożone w asanie. Czasami trzeba użyć więcej pomocy – takich jak koce, wałki, krzesło – aby pozycja była bezpieczna a jej działanie dawało wymagany rezultat. Nigdy ułożenie w asanie nie może powodować nacisku na brzuch!

Zależnie od okresu w jakim się znajdujesz, czy jest to drugi czy trzeci trymestr należy unikać pewnych pozycji:

joga w ciąży

  •  nadmiernego unoszenia rąk do góry – aby nie przeciążać i tak już nadwyrężonego układu krwionośnego,
  • mocnych skrętów (można tzw. otwarte skręty nie zaciskające brzucha wykonywać delikatnie bardziej górną częścią pleców),
  • wszelkich pozycji w leżeniu na brzuchu czy mocno napinających brzuch
  • pozycji odwróconych (chyba, że praktykowało się je przez dłuższy czas przed ciążą).

Kto może praktykować jogę w trakcie ciąży?

Wszystkie ciężarne bez przeciwwskazań zdrowotnych (takich jak ciąża zagrożona, plamienia, skurcze), stąd potrzebna konsultacja lekarska przed rozpoczęciem udziału w zajęciach. Ważne, żeby słuchać swojego ciała, obserwować co się dzieje w trakcie a także i po zajęciach, jaki ma to wpływ na twoje ciało i psychikę.

Najlepiej zacząć pod koniec pierwszego trymestru ciąży, kiedy minie już okres dużej wrażliwości płodu i zmniejsza się ryzyko poronienia. W trakcie pierwszego trymestru poleca się ćwiczenia oddechowo koncentracyjne (pranajama) i relaksacyjne (medytacja czy savasana).

Jeżeli dobrze się czujesz na zajęciach możesz kontynuować praktykę w domu – ćwiczyć oddech, skupienie, niektóre asany czy relaks. Szybciej uspokoisz umysł i przygotujesz ciało nie tylko do porodu ale też do macierzyństwa. Poród jest dużym wysiłkiem dla ciała ale opieka nad maleństwem też wymaga mocnych mięśni kręgosłupa, nóg oraz stabilnej psychiki Mamy. Przygotuj się do tego wspaniałego okresu w życiu kobiety.

 

Bądź zawsze na bieżąco

Poinformuje cię mailowo o każdych zmianach w harmonogramie zajęć, a także o nowych spotkaniach medytacyjnych.

Twoje dane są bezpieczne: zapoznaj się z polityką prywatności