Z początkiem grudnia 2014 roku brałam udział w pierwszych swoich warsztatach jogicznych: „Oddech jogiczny od podstaw, nauka bandh i ich praktyczne zastosowanie w mudrach”. Warsztat organizowała Agnieszka Kościańska w swojej szkole jogi Magdala w Gliwicach.

warsztat jogi

W zajęciach jogi uczestniczę od trzech lat, początkowo w innej szkole, a od roku u Agnieszki. Muszę przyznać, że zajęcia prowadzone przez Agę są bardzo rozbudowane pod względem technik i możliwości jakie stwarza joga jako całość filozofii. Nie uczymy się tylko asan, nasza nauczycielka kładzie duży nacisk na oddech, uczy nas różnych jego technik, także tych przygotowujących do medytacji. Przypomina nam także w trakcie praktyki o konieczności i dobroczynnym wpływie stosowania bandh. Również relaks jest nieodzowną częścią naszych zajęć.

Toteż idąc na warsztat spodziewałam się kontynuacji z rozwinięciem pewnych tematów i podobieństwa do zwykłych zajęć. Pod tym kątem warsztat okazał się zaskoczeniem. Agnieszka była doskonale przygotowana merytorycznie, przekazałam nam mnóstwo informacji o oddechu i jego wpływie na nasze życie codzienne i samopoczucie, dodała ciekawostki anatomiczne związane z oddechem, wszystko przeplotła sugestywnymi cytatami. W sposób praktyczny pokazała nam wiele technik oddechowych omawiając przy tym ich działanie – pobudzające, wyciszające, rozluźniające, chłodzące lub rozgrzewające itd. Wiele mówiła o obserwacji naszego oddechu, o jego dźwięku i o integracji oddechu z ciałem. Były to bardzo cenne uwagi, które warto zastosować w codziennym życiu dla polepszenia jego jakości.

Druga część warsztatu poświęcona była bandhom. Tu także poszerzono moją wiedzę na ich temat, tego czym są i po co w ogóle je stosować. Usłyszałam o pracy mięśni głębokich i o pracy energetycznej, związanej ze stosowaniem bandh. Praktyka ta wpływa na ograniczenie utraty naszej energii, a tym samym zapobiega wyczerpaniu umysłowemu i fizycznemu. Dowiedziałam się także jak prawidłowo wykonać mula bandhę, dziś ćwicząc asany nie tylko pamiętam o jej stosowaniu, ale wiem też jak ją dobrze zrobić.

Bandhy oddziaływają na nasze wnętrze, jego fizyczne i umysłowe funkcjonowanie, myślę, że ich konsekwentne praktykowanie poprawia funkcjonowanie naszych narządów wewnętrznych, a także wpływa na „czystość” naszego umysłu.

Uwieńczeniem warsztatu było wykonanie maha mudry, czyli wielkiej mudry. Łączy ona w sobie zastosowanie technik oddechowych, wykonanie asan w połączeniu z poznanymi bandhami i wizualizację. Wykonywanie maha mudry zmusza nasz umysł do skupienia się na realizowanej pracy, co było dość trudne. Jest to odczuwalna, silna praca energetyczna, która oczyszcza i otwiera naszą świadomość.

warsztat jogi

Jak wspomniała Agnieszka „joga jest nauką o umyśle, o relacji umysł-ciało, o relacji człowiek ze światem zewnętrznym”, ten warsztat był skierowaniem uwagi na te właśnie zależności, pokazał mi jogę w jej szerszym aspekcie, jakiego dotąd nie znałam, pokazał także jak rozległą wiedzą dysponuje nasz nauczyciel jogi. To bardzo cenna nauka, po warsztacie wyszłam zrelaksowana i pozytywnie pobudzona. Cieszę się, że brałam w nim udział.

Ania Miśkiewicz – fanka jogi, z pasji zajmuje się winiarstwem.

Bądź zawsze na bieżąco

Poinformuje cię mailowo o każdych zmianach w harmonogramie zajęć, a także o nowych spotkaniach medytacyjnych.

Twoje dane są bezpieczne: zapoznaj się z polityką prywatności